آزمون ABRSM چیست؟

آزمون ABRSM چیست؟

آزمون ABRSM چیست؟

امروزه هنر موسیقی در همه جهان فراگیر شده است و همه افراد در سراسر دنیا به دنبال یادگیری نواختن موسیقی و پا گذاشتن در این عرصه پرطرفدار هستند. ایران نیز به عنوان یک کشور گسترده و هنرمند توانسته است در صنعت موسیقی پیشرفت فوق العاده‌‌ای داشته باشد.

همین موضوع نیز موجب شده است تا امروزه بسیاری از علاقه مندان به هنر موسیقی در کشور ما سراغ یادگیری این هنر بروند. آزمون Abrsm یکی از آزمون‌های موسیقی جهانی به حساب می‌آید که در حال حاضر در کشور ما نیز برگزار می‌شود.

این آزمون پرطرفدار به عنوان یکی از بهترین راه‌های ورود به دنیای موسیقی برای علاقه مندان به موسیقی محسوب می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که شما درمورد آزمون Abrsm لازم است بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

ABRSM چگونه شکل گرفت؟

در سال ۱۸۸۹ پیشنهاد آقای الکساندرمن کزی مدیر آکادمی سلطنتی موسیقی به آقای جورج گرو مدیر کالج سلطنتی موسیقی بود پیشنهاد داد که موسسه‌های آموزشی آن‌ها با یکدیگر ادغام شوند و یک سازمان امتحان دهنده را به وجود آورند. این پیشنهاد همه چیز را تغییر داد و این دو نفر موسس ABRSM شدند.
این اتفاق بسیار بزرگی بود که در کل جهان تاثیرگذار شد و اکنون آزمونی با این نام برای تایید صلاحیت موزیسین وجود دارد. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این آزمون خدمت شما ارائه خواهیم داد.

آزمون موسیقی ABRSM

شاید شما نیز تا به حال بارها و بارها نام آزمون موسیقی ABRSM را شنیده باشید و از خود بپرسید که اصلا آزمون Abrsm چیست؟ قبل از اینکه بخواهیم به تعریف جزئیات این آزمون بپردازیم، در یک دید کلی و همه جانبه می توانیم بیان کنیم آزمون ABRSM یکی از آزمون‌های جهانی موسیقی است و افرادی با قبول شدن در این آزمون می‌‌توانند سطح توانایی خود را در زمینه موسیقی ارزیابی کنند و بدانند که چقدر در این هنر مهارت و استعداد دارند. 
به طور کلی، آزمون Abrsm به عنوان یک مدرک موسیقی بسیار معتبر در سراسر دنیا شناخته می‌شود. هنرجویان با شرکت در این آزمون می‌توانند سطح استعداد خود را به صورت تخصصی محک بزنند و هنر موسیقی را به صورت حرفه‌ای‌تر دنبال کنند.
اگر شما نیز به دنبال این هستید که اطلاعات جامعی در این رابطه کسب کنید، مشاورین ما در آموزشگاه موسیقی می‌توانند به شما کمک کنند. 
 

 آزمون موسیقی ABRSM چگونه است؟

آزمون Abrsm به طور کلی برای انواع سازها مانند ویولا، پبانو، فلوت، ویولن سل، ویولن، ترومپیت، کلارینت، هارپ، ترومبون، آواز، گیتار و... به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. کلیه آزمون‌های موسیقی سطح بندی و طبقه بندی شده هستند و هر هنرجویی بسته به استعداد و سطح خود می‌تواند در گرید موردنظر شرکت کند.

در این آزمون، همه مواردی که هنرجویان از زمان آغاز نواختن ساز تا سال‌های نخست کنسرواتور یا دانشگاه موسیقی باید آن‌ها را یاد بگیرند، در غالب ۹ گرید عملی و ۸ گرید تئوری قرار گرفته است. اگر بخواهیم هر یک از سطوح آزمون Abrsm را یک پله جداگانه بشماریم، برای اینکه بتوانید از این پله‌ها بالا بروید، به طور کلی به ۸ سال زمان و همچنین تمرینات حرفه‌ای و جدی نیاز خواهید داشت.

در نظر داشته باشید هر یک از بخش‌های تئوری و عملی این آزمون به صورت جدا از یکدیگر هستند و هر یک از آن‌ها شرایط و کتب خاص خود را دارند و لازم است تا هنرجویان بتوانند هریک از این دو بخش را به طور کاملا پیشرفته و حرفه‌ای بیاموزند.

 آزمون های تئوری ABRSM

سطح یک تا پنج آزمون abrsm به طور کلی شامل آشنایی با نحوه نگارش نت‌ها، مبانی اولیه نت، آکوردها، فواصل، ریتم و... می‌شود. برگزاری آزمون گرید ۱ تا ۵ در ایران به صورت کاملا آنلاین صورت می گیرد. در سطح ۶ تا ۸ مباحث کنترپوان، هارمونی، دانش موسیقی غربی و آهنگسازی اضافه می‌شود و این آزمون به صورت حضوری است و در ایران امکانپذیر نیست و در کشورهای دیگر بر روی کاغذ برگزار می‌شود. 

اهمیت آزمون تئوری موسیقی ABRSM

اهمیت آزمون تئوری موسسه ABRSM روی تقویت همه جانبه افراد هنرجو تمرکز دارد و در آخر سعی خود را در زمینه جلوگیری از تربیت تک بعدی هنرآموزان موسیقی به خرج می‌دهد. به همین خاطر شرکت در سطح ۵ و بیشتر آزمون موسیقی، به شرط داشتن سطح ۵ تئوری ممکن است. این قوانین مطابق با این دیدگاه تعریف شده است که استعداد نوازندگی فرد متناسب با سطح شش و بالاتر، باید با استعداد عمومی تئوری او هماهنگی قابل قبولی داشته باشد.

آزمون‌های عملی ABRSM

موسسه ABRSM آزمون‌های بسیار متفاوتی مانند Practical Grades، Performance Grade و… را برگزار می‌کند و به طور معمول اغلب آن‌‌ها حضوری هستند. با این وجود PERFORMANCE GRADE تنها آزمون Abrsm است که به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود. 

PERFORMANCE GRADE  چیست؟

این آزمون روی استعداد نوازندگی، ادراک و برداشت فردی از قطعات متمرکز است. به طور کلی این آزمون ۹ سطح مختلف دارد. لیست قطعات (Repertoire) و کتاب‌ها هر دو سالی یک بار توسط عده‌ای از اشخاص در موسسه ABRSM بروز می‌شود. هنرجو باید به طور کلی باید ۴ قطعه را قالب یک فیلم با قوانین و شرایط به خصوص ضبط کند. ممتحن ABRSM آن محتوا را بررسی می‌کند و ارسال نمرات را با نظرات بسیار دقیق بر هر یک از اجراها انجام می‌دهد.  
 

آیا مدرک آزمون Abrsm اعتبار دارد؟

این آزمون بر اساس استانداردهای جهانی برگزار می‌شود و سوالات آن نیز بر همین اساس طراحی شده اند. از طرف دیگر نمی‌توان در این آزمون تقلب کرد و یا اینکه مدرک آن را خرید. از این رو مدرک Abrsm اعتبار بسیار زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان آن را به رسمیت می‌شناسند.
شما با شرکت در این آزمون می‌توانید سطح نوازندگی و دانش خود در این زمینه را ارزیابی کنید و می‌توان آن را معیار بسیار خوبی برای این کار بیان کرد. شما با داشتن این مدرک می‌توانید در دانشگاه‌های معتبر انگلستان پذیرفته شوید و یا اینکه در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا بورس تحصیلی بگیرید.
 

نمرات و شرایط قبولی در آزمون نوازندگی (PERFORMANCE GRADE)

در بخش نوازندگی، هر یک از  قطعات آزمونAbrsm حدودا ۳۰ امتیاز دارد، اما بخش پنجم آن نیز با عنوان "بررسی کلی اجرا" دارای ۳۰ امتیاز است. ممتحن ۳۰ نمره هر کدام از این ۵ بخش را از یکدیگر تفکیک و با توضیحات کلی ثبت می‌کند و نمره نهایی آن از ۱۵۰ محاسبه می‌شود. 
اگر هنرجو بتواند نمره ۱۰۰ به بالا را کسب کند، نمره قبولی را به دست آورده است. کسب نمره بالای ۱۲۰ نیز به معنای شایستگی و نمره ۱۳۰ به بالا نیز با عنوان ممتاز (DISTINCTION) در مدرک فرد هنرجو ثبت می‌گردد. 
 

آیا تنها افرادی که در پیانو مهارت دارند، می توانند در آزمون ABRSM  شرکت کنند؟

برخی افراد تصور می‌کنند که آزمون  Abrsm تنها برای پیانو برگزار می‌شود، اما این موضوع صحت ندارد. شما می‌توانید در این آزمون جهت آواز، تئوری موسیقی، ویولن و کلیه سازها مانند فلوت، گیتار، سنتور و.... شرکت کنید.
 

چرا شرکت در آزمون ABRSM 

اگر بتوانید مدرک ABRSM  را دریافت کنید، یکی از گواهینامه‌های معتبر و بین‌المللی را خواهید داشت که می‌توانید با استفاده از آن در بیش از ۹۰ کشور دنیا برای تایید نوازندگی و دانش تئوری موسیقی خود ارائه دهید. از جمله مزایای شرکت در این امتحان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• این آزمون پیشرفت ما را بر اساس استانداردهای بین‌المللی جدید و عروف مورد ارزیابی قرار می‌دهد. 
• شرکت در این آزمون به معلمان موسیقی  امکان را می‌دهد تا بتوانند گواهینامه بین‌المللی داشته باشند و موجب بهبود مهارت‌های تدریس موسیقی خود و گسترش آنها شوند. 
• بهترین راهنما جهت بهبود و پیگیری جایگاه مهارت‌های شما است.
ما در آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب با کمک اساتید مجرب می‌توانیم به شما کمک کنیم تا در این آزمون بین‌المللی شکا نیز رتبه بگیرید و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید. تنها کافی است از طریق شماره تلفن‌های مندرج در سایت با مشاورین ما در ارتباط باشید.
 
جمع بندی
آزمون ABRSM  ایران در واقع یکی از آزمون‌های معتبر موسیقی به حساب می‌آید که امروزه توانسته است توجه بسیاری از هنرجویان را به خود جلب کند. اگر شما نیز جزو یکی از علاقه مندان به موسیقی هستید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با شرکت در کلاس abrsm سطح توانایی، مهارت و استعداد خود را در زمینه موسیقی مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید هنر موسیقی را به صورت حرفه‌ای‌تر دنبال کنید. 
ما در این مقاله به ارائه مطالبی در مورد آزمون abrsm در ایران پرداختیم تا اطلاعات شما در این زمینه کامل باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون می‌توانید با متخصصین ما در آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب تماس بگیرید یا فرم مشاوره را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

لطفا نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
لطفا پست الکترونیک را وارد کنید .
لطفا متن پیام را وارد کنید .

مطالب مرتبط