کمانچه

کمانچه

کمانچه از آلات زهی است که به وسیله ی کمان (آرشه ی مخصوص) نواخته می شود. در ساخت آن از چوب، پوست، استخوان و فلز استفاده می شود. کمانچه سازی قدیمی و با فرمی زیبا است که در موسیقی ایرانی و نواحی استفاده می شود.
ثبت نام

کمانچه

معرفی ساز کمانچه

کمانچه یکی از سازهای اصیل ایرانی بوده که قدمت چندین ساله دارد. این ساز در دوران صفویه و قاجار جزو سازهای اصیل ایرانی بوده و محبوبیت بسیار زیادی در بین افراد داشته است. امروزه از این ساز علاوه بر ایران کشورهای مختلف جهان مانند: ترکیه، کردستان، ارمنستان و کشورهای شمال آفریقا از این ساز سنتی استفاده می‌کنند. کمانچه از چوب درخت گردو، توت و افرا ساخته شده و صدای بسیار دلنشینی دارد. برای نواختن کمانچه باید در حالت نشسته قرار بگیرید. و ساز را به طور عمودی در دست چپ قرار داده و آرشه را با دست راست بر روی سیم بکشید. ساز کمانچه در آذر ماه سال 1396 با تلاش سازمان میراث فرهنگی به ثبت جهانی در سازمان یونسکو رسید.

تاریخچه

نشانه‌های اولیه کمانچه به دست ابونصر فارابی در کتاب موسیقی الکبیر ثبت شده است. فارابی در کتابش از کمانچه با عنوان رباب یاد کرده. ساز کمانچه از گذشته تا به امروز جزو سازهای سنتی پرطرفدار بوده است.

طراحی و ساخت

اجزای اصلی کمانچه از کاسه، دسته، پوست، آرشه و پایه تشکیل می‌شود.

کمانچه مناسب چه افرادی است

ساز کمانچه برای افرادی که به سازهای سنتی علاقه دارند، مناسب است.

یادگیری کمانچه در نوای شهر آشوب به چه صورت است؟

در شهر آشوب شما می‌توانید 1 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ساز کمانچه را در حضور استادان کاربلد و ماهر آموزش ببینید. بعد از هر جلسه با تمرین‌ می‌توانید این ساز خوش صدا را یاد بگیرید.

0:00:0
0:00:0
0:00:0
0:00:0