تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان

تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان

تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان

از میان مزایای موسیقی برای کودکان، مهمترین و اصلی‌ترین مزیت تاثیرِ مستقیم یادگیری موسیقی در سنین خردسالی بر تسریع رشد مغز است. تحقیق دانشمندان موسسه‌ی مغز و خلاقیت در دانشگاه کارولینای جنوبی در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که کودکانی که زودتر در مسیر یادگیری موسیقی قرار می‌گیرند، عملکرد بهتری در مهارت‌های خواندن، مهارت‌های ارتباطی و درک زبان از خود نشان می‌دهند. یافته‌ی دیگری در بنیاد NAMM (اتحادیه ملیِ تجارتِ موسیقیِ آمریکا) نشان می‌دهد که کودکانی که به نوازندگی ساز می‌پردازند، نمرات بهتری در امتحاناتِ استانداردِ دروس ریاضی کسب می‌کنند. تحقیقات متعددی بر تاثیر مثبت یادگیری موسیقی در سنین خردسالی بر تقویت حافظه صحه گذارده‌اند. 

موسیقی به بهبود و ارتقا مهارت‌های حرکتی کودکان کمک می‌کند. کمتر کودکی را می‌توان یافت که با شنیدن موسیقی آواز نخواند و بدن خود را حرکت ندهد. این فعالیت‌های به ظاهر ساده از جمله پریدن یا کش و قوس دادن یا حرکتِ بدن با ریتمِ موسیقی، تاثیر بِسزایی در رشدِ عضلانی و حرکتی کودکان خواهد داشت. موسیقی باعث پیوند انسان‌ها می‌شود. هم‌خوانی ترانه‌ها یا حرکت با موسیقی فعالیت‌هایی مفرّح، ساده و مشارکتی هستند که باعث تقویتِ ارتباط بین‌فردی و کنش و واکنشِ سالم اجتماعی می‌شوند. انجام فعالیت‌های موسیقی بین فرزندان و والدین هرچه در سال‌های ابتداییِ زندگی فرزندان صورت گیرد، موجب پیوند عاطفی قوی‌تر بین آن‌ها و شکل‌گیری خاطراتی شیرین و دیرپا برای کودکان می‌شود. متنِ ترانه‌های کودکانه ریشه‌ در زبان و کلام دارند. ریتمِ کلام در متنِ ترانه‌ها به کودکان کمک می‌کند تا عباراتِ مختلف را به خاطر بسپارند و الگوهای زبانی را درک کرده و زمینه‌ی معناییِ موضوعاتِ مختلف را دریابند. موسیقی با کودکان از گیاهان و حیوانات و مراسم و حتی آدم‌ها و روابطشان سخن می‌گوید. همه‌ی این‌ها انباشته‌ی زبانی و کلامیِ کودکان را غنی‌تر و خلاقیت آن‌ها را در کاربردِ الگوهای زبانی ارتقا می‌دهد. 

". متنِ ترانه‌های کودکانه ریشه‌ در زبان و کلام دارند. ریتمِ کلام در متنِ ترانه‌ها به کودکان کمک می‌کند تا عباراتِ مختلف را به خاطر بسپارند و الگوهای زبانی را درک کرده و زمینه‌ی معناییِ موضوعاتِ مختلف را دریابند. موسیقی با کودکان از گیاهان و حیوانات و مراسم و حتی آدم‌ها و روابطشان سخن می‌گوید. همه‌ی این‌ها انباشته‌ی زبانی و کلامیِ کودکان را غنی‌تر و خلاقیت آن‌ها را در کاربردِ الگوهای زبانی ارتقا می‌دهد. موسیقی ارتباط و مشارکت و همکاری بین کودکان را تقویت می‌کند. کودکان در انجامِ فعالیت‌های موسیقی می‌آموزند که چگونه در جهتِ میل به هدفی مشترک با یکدیگر تعامل سازنده داشته‌باشند. 

مزایایِ انکارناپذیرِ تجربه‌ی موسیقی برای هر انسانی، دلالت بر این دارد که یادگیریِ موسیقی برای کودکان، فراتر از یادگیریِ مهارتِ نواختن یک ساز و یا حفظِ پیوندهای فرهنگی، امری ضروری در توسعه‌ی فردی و اجتماعی است"